Június 11-én hatodik alkalommal tartotta a Székelyföldi Tehetségsegítő Tanács - ezúttal Kézdivásárhelyen - a Székelyföldi Tehetségnapot. Az eseményen rangos előadók, a téma kiváló szakemberei képviseltették magukat, és bemutatkoztak a Sepsiszentgyörgyi Református Kollégium tehetségígéretei, a meghívott - már befutott - tehetségek között pedig a Sepsi OSK alapító-alelnöke, valamint a csapat ifi korosztályban tevékenykedő kapusa is eleget tett a szervezők meghívásának.
Fantasztikus hangulatban indult a nap, hiszen felemelő érzés volt, amilyen lelkesedéssel Bereczki Kinga, a Székelyföldi Tehetségsegítő Tanács elnöke beszélt a nap fontosságáról nem csupán egyéni szinten, hanem az egész közösségi életünkre tekintettel. Ezt követően Bajor Péter, a Magyar Tehetségsegítő Szervezetek Szövetségének ügyvezető elnöke is a tehetségek gondozásának fontosságára hívta fel a figyelmet köszöntő szavaiban. Érdekes volt hallgatni Dr. Balogh László egyetemi tanár előadását, aki egy részletes betekintést adott a jelenlévőknek a tehetséggondozás múltjáról, jelenéről Kárpát-medencei kitekintésben, és az egyéni tehetséggondozói programok megvalósulási folyamatáról a gyakorlatban. A szervezők olyan ötletesen alakították ki a műsorfolyamot, hogy egy-egy szakmai előadást követően székely tehetségek mutatták be a nagyérdeműnek tudásukat ének, szavalat, balladamondás és nem utolsósorban a néptánc területén.
Diószegi László a Sepsi OSK alapítója volt a nap „sztárvendége”, aki a műhelybeszélgetés alatt elmondta hogyan született meg az ötlet a klubalapításra, hol tartanak most, milyen céljaik vannak, és milyen támogatásokat kapnak különböző helyekről.
A Tehetségnap nem csupán arról szól, hogy előadásokat hallhat a közönség, és nem is csupán a tehetségek tudásának bemutatásáról, hanem a szervezők díjazzák a tehetséggondozásban, a közösségépítésben egy élet munkáját hátuk mögött tudó szakemberek, pedagógusok erőfeszítéseit is a Csutak Vilmos-díj kiosztása révén. Idén megosztva két nagyszerű ember kapta a díjat, Berszán Lajos kanonok, aki iskolát alapított Gyímesfelsőlokon a moldvai és gyimesi csángók számára, hatalmas szolgálatot téve az identitását egyre nehezebben megőrizni tudó moldvai magyarságnak, a másik díjazott pedig Márkus András atya, aki lassan negyven éve foglalkozik a cigányság nevelésével, pótolhatatlan munkát végezve e területen. Szívet melengető érzés volt hallgatni a laudációkat, és egyben örömteli is, hogy amíg ilyen emberek így méltatják nagyjainkat, s van kit szerencsére, addig a közösségünk jövője biztosított.
Komoly szellemi munícióval vértezte fel magát, aki ellátogatott Kézdivásárhelyre, a Gábor Áron Műszaki Líceumba. Jövőre folytatjuk!
Fellépő tehetségígéretek:
Ifj. Tőkés Zsolt – néptánc
Mocsel Hunor – néptánc
Révész Nikolett – Sepsiszentgyörgy, Református Kollégium, VIII. osztály - szavalat
Jánó Kinga – Kézdivásárhely, Bolyai Egyetem hallgatója – népdal
Miklós Napsugár Tünde – Sepsiszentgyörgy, Református Kollégium, XI. osztály – ének
Incze Bíborka – Barátos, Bibó József Általános Iskola, VII. osztály – népdal
Szőcs Anita, Józsa Béla, Kurtuly Balázs – Sepsiszentgyörgy, Református Kollégium - könnyűzene
Nagy Dóra – Székelyudvarhely, Palló Imre Művészeti Iskola, III. osztály – legenda mondása
Nagy Csengele – Sepsiszentgyörgy, Református Kollégium, XI. osztály – szavalat
Bede Lilla – Sepsiszentgyörgy, Református Kollégium, XI. osztály – népdal
Alkotó tehetségek kiállítása:
Bartha Nóra – Sepsiszentgyörgy, Református Kollégium, IX. osztály – versírás, rajz
Szőcs Ágnes – Sepsiszentgyörgy, Református Kollégium, IX. osztály – ruhatervezés és varrás
Nagy Péter – Csíkszereda – Híres nők élettér
Galéria:
Támogató: