A képesség (a tanulásra) egy ajándék, a tanulás módja készség és a tanulásra hajlandóság egy döntés.
Ez volt a Tanulási technikák tréning felvezetője, amely már jóelején meghatározta a lényeget: a tanulás elsősorban rajtunk áll, a mi döntésünk, és a mi felelősségünk, hogy élünk-e a lehetőséggel vagy sem, az ajándék alapján, ami születésünktől fogva a miénk.
Játékosan vezette rá a figyelmet és az értelmezés szintjén mélyítette el a diákokban Kozsán Mariann fejlesztőpedagógus a tanulás lényegét. Új megközelítésben látták azt a tevékenységet, amely oly sok nehézséget okoz számukra: a tanulás igazából egyedi, egyéniséghez kötött és csakis rajta múlik, nem pedig kívülálló tényezőkön, személyeken.
Ezzel a diák máris magáévá teszi, magáénak érzi, és így megváltozik a viszonyulása is a tanuláshoz. Mariann azt is kihangsúlyozta, nincs rossz tanuló, jó tanuló, csak tanuló és nem tanuló van. 😊
Ez volt a legfontosabb üzenete az egyenként 45 perces tréningnek, amelyen váltva gimnazista és licisek vettek részt, több turnusban. A tréningen gyakorlatias tanácsok hangzottak el az étkezést és pihenést illetően, amelyek egyszerűnek tűnnek ugyan, de nagymértékben befolyásolják szellemi, fizikai állapotunkat, teljesítőképességünket. Játékos gyakorlatok színesítették a programot, tudatosították a résztvevőkben a hosszútávú célok megfogalmazásának fontosságát, sőt, vizuális formába öntését, amely így mindig ösztönzőleg tud hatni a kevésbé lelkes pillanatokban.
Mariann a fiát is igénybe vette a tréning során, mint élő példát mutatta be az általa kigondolt tanulási technika igazolására. Balázs élsportoló, és ugyanakkor kitűnő teljesítménnyel végzi tanulmányait. Azzal, hogy egyensúlyt tart az életében, tudja mit akar és rendszert visz a mindennapi tevékenységébe, feleannyi erőráfordítással ér el kimagasló eredményeket, és örömmel, szorongás nélkül éli meg szabadidejét.
A Játékos lépőkövek címet viselő tanulási technika tréning két helyszínen zajlott: a Székely Mikó Kollégium könyvtárában, részt vettek a Református Kollégium, a Plugor Sándor Művészeti Líceum valamint a Berde Áron Közigazgatási Szaklíceum diákjai és tanárai; Kézdivásárhelyen pedig a Bod Péter Tanítóképző könyvtártermében a leendő tanítók és nevelőik részvételével.
A program megvalósulását a Bethlen Gábor Zrt támogatta.
Szervező: Székelyföldi Tehetségsegítő Tanács
Pillanatképek a programról