Manapság sok fiatal küszködik önmagával, tehetségének kibontakozását, személyiségének szabad megnyilvánulását belső és külső gátak akadályozzák. A belső akadályok, mint önbizalomhiány, leértékelődés, frusztráltság az önismeret hiányából fakadnak. A drámapedagógia út önmagunk megismerése felé. Célja, a lélek, a szellem és a test harmóniájának megtalálása a formálható és fogékony kamaszok életében. A fiatal generáció számára elengedhetetlen a segítségnyújtás útkeresésükben, ezáltal közelítve egy boldog és kiegyensúlyozott jövő felé, nemcsak az egyén, de a közösség életében is.
A színházinevelés-program célja összekapcsolni a színházat a fiatalok mindennapi tapasztalataival, azaz testközelbe hozni egy adott előadás mondanivalóját a tinédzser lélekhez. Fontosnak tartjuk érzékennyé tenni őket a minket körülvevő társadalmi problémákkal szemben, valamint növelni szociális felelősségvállalásukat. Egy alternatív pedagógiai módszer, amely nemcsak színházszerető, de –értő közönség (ki)nevelésén is munkálkodik.
Októberben az SzTT drámaműhelyt indított fiataloknak, a bonyolító az Amőba Alapítvány. A műhely egy önfejlesztési lehetőség, a fiatalok három szintes foglalkozásokon vesznek részt. Az első szint egyfajta bevezetőt nyújt a megtekintendő előadásokhoz, egy felkészítő, amely segít befogadni a színházi élményt és összekapcsolni azt saját hétköznapi valóságukkal. A második szint az a kiválasztott előadás megtekintése, amelyet követ a harmadik, vagyis az utolsó szint egy levezető beszélgetések formájában. Az oktatók és színészek által kísért beszélgetések önálló értelmezések létrehozására ösztönözi a fiatalokat, egy-egy meghatározott társadalmi-, személyes-, vagy globális téma körüljárásával. Ezek a foglalkozások levezethetők egyéni, vagy csoportos jelentkezés (osztályfőnökök bevonásával) során felállított csapatokban.
Összesen 3 előadást tervezünk, ezek mindegyikéhez tartozik egy alkalom - felvezetés, egy alkalom - megtekintés, két alkalom - levezetés, azaz előadásonként összesen 4 műhelyfoglalkozást tervezünk, a program végén pedig 4 alkalmat (összegzés, értékelés, elemzés és befejezés). A műhelyfoglalkozások hetente egy alkalommal valósulnak meg, így az egész program összesen 16 hetet foglal magába. Megvalósítási időszak: 2024. október - 2025. március. A tehetségműhelyt Bereczki Ágota bölcsész, a Győri Nemzeti Színház fődramaturgja vezeti.
Megvalósult tevékenységek
Első találkozás, drámaműhely indítása: október 3.-án volt, amikor elsősorban egymással és a drámajáték lényegével ismerkedtünk. Második foglalkozásunk október 10-én volt, amikor folytattuk az első találkozáskor megkezdett tevékenységet.
A következő programunk október 15-én volt, amikoris közös előadásnézésre mentünk a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színházhoz a Győri Nemzeti Színház vendégelőadására. Ez a program két előadás megnézését foglalta magában: Slawomir Mrozek: Sztriptíz, valamint August Strindberg: Az erősebb c. darabjait láttuk. Mindkettő fontos önismereti és társadalmi kérdéseket vetett fel, amelyről az ezt követő műhelymunkán beszéltünk, október 17-én.
Ezután következett október két utolsó találkozása, október 24-én és 31-én, amikor improvizációs és ismeretterjesztő játékokkal felkészültünk a következő közös élményünkre, melyre november 13.-án került sor, amikoris Székelyudvarhelyre látogattunk és megtekintettünk egy Shakespeare-feldolgozást, az Athéni Timon alapján íródott Timont.
A program befejező részében, 2025 áprilisában Csíkszeredában járt a Fapados drámaműhely az Apa című előadás közös megtekintésének alkalmával. A Csíki Játékszín társulatának előadása hatalmas élményt jelentett a fiataloknak, meglepődéssel fogadták, hogy mekkora hatást tud gyakorolni egy elmélyülést, lecsendesedést kiváltó, családi és emberi problémát feltáró előadás. Bizony a záró pillanatok alatt, sokan könnyezve ismerték fel saját életük darabkáit az előttük lejátszódó életben. A hazafelé vezető út a kérdésekről, boncolgatásról és mély beszélgetésről szólt. Hatalmas sikert aratott a fiatalok körében a műhelyzáró színházi kirándulás.
Műhelyfoglalkozások 2024 szeptember - 2025 április
A résztvevő diákok betekintést nyerhettek különböző ritmusérzék fejlesztő gyakorlatokba. Ezek a játékok hasznosnak bizonyultak a figyelem és összpontosítás megtapasztalásában. Improvizációs gyakorlatokat végeztünk. Ezekben az elképzelt helyzetekben humoros és szélsőséges szituációkba csöppentünk, megéltük annak lehetőségét, hogy szerepjátékok kapcsán kipróbálhassunk újszerű helyzeteket.
Elképzelt történeteket meséltünk, majd megbeszéltük az adott történet dramaturgiai felépítését.
A foglalkozások részben kölcsönös egymásra figyelésről is szóltak. Ezen a tréningen a közösségi lét megélése volt a legfontosabb élmény.
A foglalkozásokat vezették: Bereczki Ágota, D. Gulácsi Zsuzsanna és Dávid Péter
Projekt azonosító: NTP-TSZMT-M-24
Pályázó: Székelyföldi Tehetségsegítő Tanács
Bonyolító: Amőba Alapítvány
A programot a Kulturális és Innovációs Minisztérium támogatja.
Fotógaléria
Kezdődik a program :)
Timon élmény Székelyudvarhelyen
Drámajátékok, műhelyfoglalkozások
Színházi élmény Csíkszeredában